Co to target je?
V překladu slovo target znamená terč nebo cíl, kterého se psík učí dotýkat packou nebo čumákem.
Nejčastěji se, ale setkáme s targetem ve tvaru bedýnky či jiné podložky na kterou se psík učí dávat packy - jak přední tak zadní či na něj vylézt všemi čtyřmi. Samozřejmě se můžeme setkat i se cviky při kterých učíme psíka dávat na target pouze jednu nožku. To se hodně používá např. v dogfitness. O tom si povíme později.
Target slouží jako stabilní ohraničená plocha, která pomůže psíkovi uvědomovat si své vlastní tělo a dobře ho ovládat.
Můžeme se setkat s targety různých velikostí, výšek ale i tvarů (čtverec, obdélník, kruh). Jaký target zvolíte, závisí především na tom, co chcete psíka v danou chvílí naučit.
A teď k tomu nejdůležitějšímu, na co se target používá?
Učení poloh
Pomocí targetu lze psíkovy jednoduše a poměrně srozumitelně vysvětlit fixace nohou, jak předních tak zadních. A naučit ho rychle a přesně měnit pozice: sedni, lehni, vstaň.
Jaký target zvolíte se už pak odvíjí od toho zda chcete psíka učit fixaci na přední či zadní nožky.
Pokud učíte psíka fixaci na přední nožky, můžete volit target menších rozměrů, většinou doporučuji delší ale užší target. Při učení fixace na zadních nohou pořiďte target větší, takový na který si psík pohodlně sedne a nebude z něj padat.
Při učení poloh lze využít i dva targety na jednou - jeden na přední packy (stačí menší) a jeden na zadní packy (opět takový, na který si psík pohodlně sedne).
Přiřazení k noze
Target je nejčastěji využívaná pomůcka při učení přiřazení k noze. Stačí psíka naučit dávat na target přední packy a pak už ho tuto dovednost doučíte u nohy.
Target volte tak velký, aby se na něj psíkovi pohodlně vešli přední nožky a to tak, aby stál v přirozené pozici.
Dogfitness
V dogfitness najdeme pro targety nepřeberné uplatnění. Právě v dogfitness se snažíme, aby si psík dobře uvědomoval své tělo a naučil se ho správně ovládat. Targety lze využít při aktivním protahování psíka, kdy psíka naučíme mít na targetu zafixované nožky a už ho jen pomocí pamlsky navádíme a protahujeme. Při dogfitness se často využívá i více targetů najednou, kdy psík má na každém targetu jednu packu. Našla by se spousta příkladů, kdy jsou targety nepostradatelnou pomůckou.
Učení uvědomování si zadních nohou
Psíci pokud je to nenaučíme, tak si často neuvědomují, že mají zadní nožky. Proto především pokud chceme se psíkem dělat nějaký sport či s ním cvičit dogfitness, je důležité ho této dovednosti naučit. A jak jednodušeji mu to vysvětlit než za použití targetu. Volte target dostatečně velký, a přiměřeně vysoký k velikosti psíka.
Učení triků
Najdeme spousta triků, při jejichž nácviku se nám target hodí. Z těch co mě při prvním zamyšlení nejvíce napadají a často se s nimi můžeme setkat například při dogdancingu jsou:
- pivot
- poklona
- lze ho využít i při učení couvání (zde volte dostatečně velký target, často se zde hodí právě obdélníkové targety)
- učení otoček (lze jednoduše psíka naučit se při otočce neposouvat) a to uvítáme především tehdy, když začneme psa učit otočky na delší vzdálenost od psovoda
Ale určitě by se našlo i spousta dalších triků, při kterých by target našel svoje uplatnění.
Vysílačky
Jak jednodušeji naučit psíka, že má běhat někam dopředu, než ho naučit běhat na target?
Často se s tím můžeme setkat v obedience např. při nácviku vysílání do boxu.
Nácvik výstavního postoje
Lze najdete uplatnění využití právě dvou targetu zároveň a to jeden na přední a druhý na zadní packy.
Samozřejmě bychom našli ještě spoustu dalších využití :-)
Ale to třeba zase příště.
Jak zvolit správnou velikost targetu?
Velikost targetu záleží především na tom, co chcete přesně s targetem cvičit. Určitě je základem, aby psík z targetu nepadal, a aby se mu na něj vešly pohodlně packy.
Pozor na bezpečnost targetu!!
- Target se nesmí převracet - jak z důvodu zranění, tak z důvodu vystrašení psa, kdyby se mu target pod packami překlopil
- Nesmí klouzat - z bezpečnostních důvodů. Mnoho psíků, především při učení vysílaček či více akčních cviků, nabíhá na target ve velké rychlosti a pokud by došlo k podklouznutí, mohlo by to skončit i vážným zraněním.
Doporučuji, abyste se vyhýbali targetům jenž mají místo bočnic nožičky a jejich horní vrstva je tvořena zátěžovým kobercem či jiným klouzavým materiálem.
Ideální target pokud bereme ten vyvýšený je jeho základna tvořena pevně sešroubovanými nebo slepenými bočnicemi a horní vrstva je vyrobena z protiskluzové gumy. Pokud target používáte doma na klouzavém povrchu doporučuji mít target ještě opatřen protiskluzovou ochranou (např. silikonové neklouzací podložky), aby se target opravdu nepohnul :-)
Autor: Monika Březinová (Dogsteps.cz)
Foto: Adél Oberleitnerová, Karolína Sedláková